Product Details:
| Load Capacity | 1000 kg (1 Ton) |
| Lifting Height | 12 m (40 ft) |
| Travel Height | 3 m |
| Platform Size | 1200x1200 mm |
| Lift Type | Hydraulic |
| Brand | ElectroMech |
| Number of Stops | 4 Stops (G+3) |
| Usage | Warehouse, Godown, Showroom, Factory |
| Structure Type | ASTHA ENTEPRISES |
| Mast Configuration | Single Mast |
| Door Type | No Door/Open |
| Power Source | Three Phase |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Installation Area | Indoor |
| Platform Type | Open Platform |
Product Details:
| Drum capacity | 205 L |
| No. of drums | Single drum |
| Trolley type | U frame |
| Wheel type | Nylon |
| No. of wheels | 2 wheel |
| Loading Capacity | 400-600 kg |
| Load capacity | 300 kg |
| Material | Mild Steel |
| Material Of Wheel | Nylon |
| Number of Wheels | 2 |
| Usage/Application | Industrial, Commercial |