Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Load Capacity | 1200 kg |
| Truck Type | Semi Electric |
| Battery Voltage | 24 V |
| Fork Length | 900 mm |
| Fork Width | 540 mm |
| Capacity(in kg) | 1000 kg |
| Type | Electric |
| Capacity(kg) | 1000 Kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Lifting Speed | 100 mm/sec |
| Drive Type | AC |
| Country of Origin | Made in India |
An electric pallet truck is a battery-powered vehicle that can be used for loading and unloading pallets, or for transporting them over short or long distances. Electric pallet trucks can be used in a variety of applications, from light-duty to heavy-duty, and can be more efficient and safer than manual pallet trucks. Here are some features of electric pallet trucks:
TypesElectric pallet trucks can be pedestrian-operated, also known as walkies, or stand-on. Pedestrian pallet trucks are good for light-duty applications, while stand-on pallet jacks are better for longer distances and heavy-duty work.
Ease of useElectric pallet trucks are easier to operate than engine trucks, and have fewer moving parts, which can make them less likely to break down.
SafetyElectric pallet trucks can be designed to handle pallets at high speeds while still being safe and comfortable.
ManeuverabilityElectric pallet trucks can be designed to maneuver loads in narrow aisles.
Additional featuresSome electric pallet trucks can come with additional features, such as ramp lifts, on-board chargers, and traction aids
Additional Information:
Product Details:
| Load Capacity | 1500 kg |
| Fork Length | 1500 mm, 900 mm To 3000 mm |
| Fork Width | 685 mm, 400 mm To 1000 mm |
| Usage/Application | Industrial, Commercial |
| Min Fork Height | 90 mm |
| Power Source | Electric, Battery Operated |
| Max Fork Height | 200 mm |
| Wheel Material | Rubber |
| Available Capacity | 1 Ton, 2 Ton, 3 Ton, 5 Ton |
| Lower Height | 60 mm To 100 mm |
| Raised Height | 200 mm To 250 mm |
Innovation is our forte and we strive to design and develop a qualitative range of Hydraulic Pallet Truck. The offered range of hydraulic pallet trucks is widely used to transport heavy items from one place to another. These hydraulic pallet trucks is manufactured by our expert professionals using premium quality raw material and cutting-edge technology.
Following are the features of these hydraulic pallet trucks:
Ability to carry heavy loads
Corrosion resistance
Wheel :
Cast Iron Wheel
Polyurethane Wheel
Nylon Wheel
U.H.M.W. Wheel