Product Details:
| Load Capacity | 500 kg |
| Lifting Capacity | 1.5 Ton |
| Lift Height | 1500 mm |
| Operation Type | Semi Electric |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 220V |
| Roll Clamp Type | Rotating Clamp |
| Material | Mild Steel |
| Max Roll Diameter | 1200 mm |
| Roll Width Range | 800–1500 mm |
| Wheel Type | Nylon |
| Suitable Roll Type | Paper Roll |
| Motor Power | 3 HP |
| Warranty | 12 months |