Capacity : 2500 KGS.
(A) Length Of Fork : 1150 Mm
(B) Width Of Fork : 550 Mm
I Minimum Height : 90 Mm
(D) Maximum Height : 200 Mm
(E) Wheels : 2 Nos. 180 X 50 Mm & 4 Nos. 82 Mm Dia X 70 Mm Heavy Duty
White Nylon Wheels With Double Ball Bearing
(F) Structure : Fork Made From Heavy Duty M. S. Sheet & C.I. Bracket Suitable
For Roller Wheels.
(G) Hydraulic Unit : Hand Operated Hyd. Pump & Inclined Pump Cylinder Having
Piston Duly Hard Chrome Plated.
(H) Handle : Designed For Best Manoeuvrability & Made Of M.S. Pipe
Handle At Rear End.Product Details:
| Load Capacity | 500 kg |
| Lift Height | 800 mm |
| Table Size | 900x600 mm |
| Lift Operation | Electric Lift |
| Lift Drive | Hydraulic |
| Wheel Material | Nylon |
| Type | SCISSOR LIFT TABLE |
| Material | Mild Steel |
| Color | ORANGE OR YELLOW OR BLUE |
| Number Of Wheels | 4 |
| Brand | ASTHA |
| Finish | Painted |
| Table Material | MS |
| Usage/Application | Industrial, Commercial |
| Design Type | Platform Trolley |
| Country of Origin | Made in India |
| Min Capacity | 500 kg |
| Max Capacity | 1500 kg |
We are offering Hydraulic Lifting Trolley to our clients.
Features:
Handle : Designed For Best Manoeuvrability & Made Of M.S. Pipe.
Paint : One Coat Of Primer & Two Coats Of Auto-Finish Paint.
Product Details:
| Load Capacity | 1000 kg |
| Lift Height | 1600 mm |
| Lift Mechanism | Hydraulic |
| Lift Operation | Hand Pump |
| Fork Length | 1150 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Fork Width | 540 mm |
| Mast Type | Single Mast |
| Wheel Type | Nylon |
| Material | Mild Steel |
| Number of Tyres | 4 |
| Wheel Material | Nylon |
| Lift Type | Straddle |
| Application Area | Retail Store, Factory, Warehouse, Cold Storage |
| Min Lifting Height | Mono Masts 1400 mm |
| Max Lifting Height | Telescopic Masts 2000 mm |
| Min Capacity | 500 kg |
| Max Capacity | 1500 kg |
We are offering a wide range of Hydraulic Trolley.
Features:
Handle: Designed For Best Manoeuvrability & Made Of M.S. Pipe.
Paint: One Coat Of Primer & Two Coats Of Auto-Finish Paint.
Additional Information:
Product Details:
| Trolley Type | Platform |
| Number Of Wheels | 4 |
| Brand | ASTHA ENTEPRISES |
| Usage/Application | Industrial,Commercial |
| Size/Dimension | 2 x 3 feet |
| Load Capacity | 500-1000 kg |
| Height | 800 mm |
| Material | Mild Steel |
| Platform Size | 600 x 450 mm |
| Weight | 15 kg |
| Finish | Painted |
| Material Thickness | 2 mm |
| No Of Wheels | 4 |
| Min Capacity | 500 kg |
| Max Capacity | 1000 kg |
We are offering Heavy Duty Trolley to our clients.
Features: