Load capacity : 2000 kgs
Type of lift : Goods Lift
Plateform Size : 6 FEET Length X 4FEET MM Width mm X 7 ft Ht .
Raise Height : 30 FEET
Lower Height : 100 MM
| STRUCTURE | : Duplex Design Duuble Mast Structure Made From „C¿¿¿ Channel Section, Supported By Heavy-Duty Deep Grooved Guide Rollers. Forks Lifted By Means Of 2 Nos. Double Chain & Pulley Design.Hydraulic Unit : 1 No. Vertical Mounted, Single Acting,Honned Hyd. Cylinder With Hard-Chrome Plated Piston |
Operating system : Lifting by three Phase with A.C motor
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Platform Size | 1.0×1.0 m |
| Load Capacity | 1000 kg (1 Ton) |
| Travel Height | 3 m |
| Working Height | 10 feet |
| Brand | Liftwell |
| Usage | Warehouse, Factory, Godown |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Platform Type | Open Platform |
We are offering a superior quality of Hydraulic Cage Lift.
Usage:
Suitable for Loading & Unloading.capacity up to 3000kgs
Additional Information: