Ours is a prominent organization, which is engaged in manufacturing and supplying a comprehensive range of Industrial Trolleys. These industrial trolleys are manufactured by our professionals using premium quality raw material and advance technology. Offered trolleys are widely used to transport heavy material from one place to others. These industrial trolleys are highly appreciated among the clients for their heavy load carrying capacity and corrosion resistance. Below mentioned are the products, this range offers:
Product Details:
| Load Capacity | 500 kg |
| Lift Height | 1600 mm |
| Operation Type | Electric |
| Fork Length | 1000 mm |
| Usage/Application | Goods Lifting |
| Fork Width | 540 mm |
| Material | Mild Steel |
| Lift Type | Straddle |
| Weight Kg | As Per Quality |
Product Details:
| Load Capacity | 2000 kg |
| Fork Length | 1150 mm |
| Fork Width | 520 mm |
| Min Fork Height | 35 mm |
| Wheel Material | PU |
| Material | MS |
| Max Fork Height | 100 mm |
| Capacity | 200 kgs |
| Body Material | MS |
| Max Lifting Height | Telescopic Masts 2000 mm |
| Application | Industrial, Commercial |
| Min Lifting Height | Mono Masts 1400 mm |
| Surface Treatment | Painted, Powder Coated |
The excellent range of Trolley Trucks offered by us is highly demanded in various industries and sectors for its durable standards and tough construction. These trolley tucks are fabricated using genuine quality raw material, sourced from the trusted vendors of the industry. We make available these products in different specifications, so that our clients' varied demands get fulfilled in an efficient manner.
Details:
• Handling cartoon bags and others
• Option: Diff. MOC’s available
Additional Information:
Product Details:
| Capacity | 1 ton |
| Trolley Type | Plain |
| Beam Width | 200 mm |
| Flange Range | 100-150 mm |
| Wheel Type | Machined Steel |
| Compatible Hoist | Electric Chain |
| Material | Mild Steel |
| Finish | Painted |
| Usage/Application | Industrial,Commercial |
| No of Wheels | Two |
| Lowered Height | 90 Mm |
| Raised Height | 1600 Mm |
| Fork Length | 1100 Mm |
| Fork Width | 650 Mm |
We are leading manufacturer and suppliers of Beam Lifting Trolley.
Features:
Handle : Designed For Best Manoeuvrability & Made Of M.S. Pipe.
Paint : One Coat Of Primer & Two Coats Of Auto-Finish Paint.
Product Details:
| Load Capacity | 300 kg |
| Max Lift Height | 6 m |
| Number Of Floors | Ground Plus 1 |
| Cage Size | 1000 x 1000 mm |
| Application | Material Lift |
| Material | Mild Steel |
| Finish | Painted |
| Structure | Open Top |
| Usage/Application | Industrial, Commercial |
| No of Wheels | Four |
We are offering Beam Lifting Trolley to our clients. We provide high-quality products to our clients.
Product Details:
| Product Type | Platform Trolley |
| Material | Mild Steel |
| Load Capacity | 500 kg |
| Platform Size | 2 x 2 |
| Usage/Application | Industrial, Commercial |
| Operating Type | Manual |
| Number of Wheels | 4 |
| Min Capacity | 500 kg |
| Max Capacity | 1500 kg |
| Surface Treatment | Painted, Powder Coated |