We are counted amongst the leading organizations, engaged in manufacturing, supplying and exporting a qualitative range of Lift Tables. These lift tables are manufactured by our engineers in compliance with the industry laid standards & norms. We are offering these lift tables in specifications to meet with the diverse requirements of clients. Offered range of lift tables is widely demanded in the automotive, construction and allied industries. Below mentioned are the products, this range includes:
Product Details:
| Load Capacity | 1000 kg (1 Ton) |
| Lifting Height | 6 m (20 ft) |
| Platform Size (LxW) | 2.0m x 1.0m |
| Usage/Application | Industrial, Commercial |
| Power Source | AC Electric |
| Table Material | Mild Steel |
| Working Height | 10 feet |
| Mounting Type | Pit Mounted |
| Safety Features | Safety Railings |
| Application | Material Handling |
| Max Lifting Height | 4000 mm |
| Min Lifting Height | 750 mm |
| Min Capacity | 500 kgs |
| Max Capacity | 2000 kgs |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Load Capacity | 2000 kg |
| Table Size | 900x600 mm |
| Lifting Height | 800 mm |
| Operation | Electro hydraulic |
| Table Type | Single scissor |
| Platform Material | hydraulic LIFTING TABLE |
| Platform Width | AS PER REQD |
| Product Type | PIT MOUNTED |
| Power Supply | 415 V AC |
| Wheel Type | Nylon |
| Max Lifting Height | 4000 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Max Capacity | 2000 kg |
| Min Lifting Height | 900 mm |
| Surface Treatment | Painted |
| Table Material | Stainless Steel |
| Material | Mild Steel |
| Min Capacity | 500 kg |
Additional Information:
Product Details:
| Lifting Capacity | 750 kg |
| Lifting Height | 1.5 m |
| Power Source | Manual Hydraulic |
| Platform Size | 900×600 mm |
| Mobility | With Wheels |
| Lift Type | Single Scissor |
| Capacity | 0.3-0.5 ton, 0-0.3 ton |
| Working Height | 15 feet, 10 feet |
| Lift Drive | Hydraulic Lift, Electric Motor |
| Usage Area | Warehouse |
| Material | MS |
| Running Mode | Moving |
| Voltage | 220 V |
| Top Table Size | 1500 mm Length X1000 mm Width (Plain M.S.) |
We are offering Mini Scissor Lift Table to our clients.
Features: