| CAPACITY | 1000 kgs |
| LOWER HEIGHT | 90 mm |
| RAISED HEIGHT | 1600 MM |
| FORK LENGTH | 1150 MM |
| FORK WIDHT | 550 MM |
| STRUCTURE | Duplex Design Double Mast Structure Made From „C¿¿¿ Channel Section, Supported By Heavy-Duty Deep Grooved Guide Rollers. Forks Lifted By Means Of 2 Nos. Double Chain & Pulley Design.Hydraulic Unit : 1 No. Vertical Mounted, Single Acting,Honned Hyd. Cylinder With Hard-Chrome Plated Piston |
| WHEELS | 2 Nos. 180 X 50mm Size Nylon Wheels With Double Ball Bearing End & 2 Nos. 80 X 70mm Size Nylon Wheels With Double Ball Bearing At Front. |
| HYDRAULIC UNIT | Hydraulic Cylinder With Hand Pump. (Inbuilt) |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Rated Load | 1000 kg |
| Lifting Capacity | 1000 Kg |
| Lift Height | 1600 mm |
| Operation Type | Walkie |
| Fork Length | 1100 mm |
| Mast Type | Duplex Mast |
| Battery Voltage | 24 V |
| Usage/Application | Chemical Production |
| Battery Capacity | 240 Ah |
| Fork Width | 650 mm |
| Tyre Type | Nylon |
| Application | Factory, Warehouse |
| Country of Origin | Made in India |
| Lowered Height | 90 mm |
| Raised Height | 1600 mm |
| Surface Treatment | Painted |
| Capacity | 1000 Kgs. /1500 kgs / 2000 KGS |
Additional Information:
Product Details:
| Load Capacity | 500 kg |
| Lift Height | 1600 mm |
| Operation Type | Manual |
| Fork Length | 900 mm to 1600 mm |
| Capacity | 500 Kgs to 1000 Kgs |
| Suitable Pallet Type | Manual Stacker |
| Fork Width | 560mm To 900 mm |
| Wheel Type | Nylon |
| Wheel Material | Nylon |
| Raised Height | Upto 4000 mm |
| Lower Height | 100 mm |
Details:
| Available In | Hydraulic Hand Pump Manual Type Easy Operating System |
| Wheel | Cast Iron Wheel Polyurethane Wheel Nylon Wheel U.H.M.W. Wheel |
| Application | Manual Hydraulic Drum, Jockey-Stacker. Can picks drum vertically of the floor or pallet, Transports to destination. Can stack drum vertically One above the other. Can place drum on mezzanines, Catwalks, platform etc. One man, safe operation. |
Product Details:
| Rated Load | 1200 kg |
| Lift Height | 1600 mm |
| Operation Type | Walkie |
| Fork Length | 1100 mm |
| Mast Type | Single Mast |
| Fork Width | 650 mm |
| Capacity | 1000 Kgs. |
| Lowered Height | 90 mm |
| Raised Height | 3200 mm |
We are offering a wide range of Electrical Pallet Stacker.
Structure:
Duplex Design Double Mast Structure Made From „C Channel Section, Supported By Heavy-Duty Deep Grooved Guide Rollers. Forks Lifted By Means Of 2 Nos. Double Chain & Pulley Design.
Hydraulic Unit : 1 No. Vertical Mounted, Single Acting, Honned Hyd.
Cylinder With Hard-Chrome Plated Piston.
Wheels:
2 Nos. 180 x 50 mm. Size White Virgin Nylon Wheels At Front (Handle) Side
4 Nos. 80 x 70 mm. Size Load Roller Wheels At Rear Side.
All Wheel Contains Double Ball Bearings For Easy Movement Of Stacker.
Product Details:
| Load Capacity | 1000 kg |
| Lift Height | 1600 mm |
| Pallet Type | Plastic Pallet |
| Capacity | 500 Kgs |
| Fork Length | 1100 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Fork Width | 650 mm |
| Lift Operation | Manual |
| Wheel Material | Nylon |
| Lift Type | Straddle |
| Raised Height | 1600 mm |
| Lowered Height | 90 mm |
Product Details:
| Lift Height | 1500 mm |
| Operation Type | Manual |
| Usage/Application | Industrial, Commercial |
| Roll Clamp Type | Rotating Clamp |
| Max Roll Diameter | 1200 mm |
| Roll Width Range | 500–1200 mm |
| Material | MS |
| Wheel Type | PU |
| Suitable Roll Type | Paper Roll |
| Surface Treatment | Painted, Powder Coated |
| Max Capacity | 1500 kg |
| Max Lifting Height | Telescopic Masts 2000 mm |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Min Capacity | 500 kg |
We are offering best quality Paper Pallet Stacker. The straddle leg design of the machine is suitable for two faces and low pallet. Owing to its low noise operation, power coated finish and longer service life, the entire range of the stacker offered by us is widely applauded among our clients.
Features:
• Available in various dimension of fork as per your requirement.
• Durable & sturdy construction eliminates fork bending problems.
Product Details:
| Load Capacity | 1000 kg |
| Lift Height | 3000 mm |
| Pallet Type | Indian Pallet |
| Fork Length | 1150 mm |
| Fork Width | 540 mm |
| Lift Operation | Electric |
| Wheel Material | Nylon |
| Lift Type | Straddle |
| Capacity | 1000 kg |
| Max Fork Lift Height | 1600 mm |
| Lowered Fork Height | 85 mm |
| Overall Fork Width | 330-740 mm |
| Overall Height | 1980 mm |
We are offering an excellent quality of Manual Pallet Stacker.
Features: