Product Details:
| Lift Height | 2000 mm |
| Operation Type | Manual |
| Fork Length | 1100 mm |
| Suitable Pallet Type | Indian Pallet |
| Material | MS |
| Fork Width | 600 mm |
| Wheel Type | Nylon + PU |
| Structure Material | MS |
| Height | 5 feet |
| Finishing | Painted |
| Load Capacity | 500 kg |
| Rated Load(Kg) | 1000 kgs |
We are offering Hydraulic Roll Stacker to our clients.
Features:
Simplex Design Single Mast Structure Made From „C Channel Section, Supported By Heavy-Duty Deep Grooved Guide Rollers. Forks Lifted By Means Of 2 Nos. Duplex Chain & Pulley Design.
Hydraulic Unit : 1 No. Vertical Mounted,Single Acting, Honned Hyd. Cylinder With Hard-Chrome Plated Piston Which Is Actuated By 1 No. Hydraulic Single Acting Hand Pump.
Wheels:
2 Nos. 180x50 mm. Size White Virgin Nylon Wheels At Front (Handle) Side & 4 Nos. 80 X 70 mm. Size Load Roller Wheels At Rear Side. All Wheel Contains Double Ball Bearings For Easy Movement Of Stacker.
Handle:
Inverted U Shape Handle For Push-Pull Action Of Stacker.
Paint:
One Coat Of Primer & Two Coats Of Auto-Finish Paint.
Product Details:
| Load Capacity | 1000 kg |
| Lift Height | 1400 mm |
| Lift Mechanism | Hydraulic |
| Lift Operation | Hand Pump |
| Fork Length | 1150 mm |
| Fork Width | 540 mm |
| Mast Type | Single Mast |
| Wheel Type | Nylon |
| Material | Mild Steel |
| Wheel Material | Nylon |
| Lowered Fork Height | 90 mm |
| Lift Type | Straddle |
| Structure Material | MS |
| Application Area | Factory, Warehouse, Cold Storage, Retail Store, Pharma |
| Height | 12 inch |
| Length | 36 inch |
| Width | 24 inch |
| Wheel Diameter | 12 inch |
| Usage/Application | Industrial,Commercial |
We are a conspicuous name that is involved in the export and import of premium quality Manual Hydraulic Stacker.
Structure:
Will be made from Heavy-Duty M.S., C Section in Simplex Mast Design With Heavy-Duty Deep Grooved Guide Rollers.
Hydraulic Unit :1 No. Vertical Mounted, Single Acting Hyd. Honned Cylinder With Hard-Chrome Plated Piston Rod, which is actuated by 1 No. Hand Operated Single Acting Hyd. Pump.
Wheels:
2 Nos. 200 X 50 Mm. Size White Virgin U.H.M.W. Wheels At Handle Side & 2 Nos. U.H.M.W. Load Roller Wheels At Other Side. All Four Wheel Includes Double Ball Bearings.
Handle: Made Of M.S. Pipe & Designed For Best Manoeuvrability.
Paint: One Coat Of Primer & Two Coats Of Auto-Finish Paint.
Product Details:
| Lift Height | 3000 mm |
| Operation Type | Semi Electric |
| Roll Clamp Type | Rotating Clamp |
| Fork Length | 1100 |
| Max Roll Diameter | 1200 mm |
| Roll Width Range | 500–1200 mm |
| Wheel Type | Nylon |
| Clamp Rotation | 0–90° |
| Suitable Roll Type | Paper Roll |
| Fork Width | 600 mm |
| Height | 1600 mm |
| Max Capacity | 1500 kgs |
| Min Lifting Height | 600 mm |
| Max Lifting Height | 2000 mm |
| Load Capacity | 500 kg |
| Rated Load | 1000 kgs |
| Min Capacity | 250 kgs |