Product Details:
| Lifting Capacity | 500 kg |
| Lifting Height | 2 m |
| Power Source | Electro Hydraulic |
| Usage/Application | Industrial, Commercial |
| Platform Size | 1000×700 mm |
| Mobility | With Wheels |
| Lift Type | Triple Scissor |
| Table Material | Mild Steel |
| Capacity | 350kg, 1 ton to 5 ton |
| Material | MS |
| Usage Area | Factory |
| Platform Length | 1700 mm to 2800 mm |
| Platform Width | 840 mm to 1500 mm |
| Surface Treatment | Painted, Powder Coated |
| Lower Height | 1200 mm to 2100 mm |
| Raised Height | 850 mm to 12 mm |
With the help of our experienced and deft professionals, we are offering a comprehensive range of Scissor Lift Table to the honorable patrons. Offered scissor lift tables is precisely engineered by our expert professionals using superior-grade raw material in adherence with the international quality standards. These tables are widely used in various industries for material handling jobs.
Features:
Available in hydraulic hand pump Manual Type Easy Operating System Electric (Electro Hydraulic Power Pack) Operating System.
Additional Information: