Drum Lifter
We are a leading Manufacturer of drum lifter trolley, hydraulic drum lifter cum tilter and hydraulic drum lifter from Ahmedabad, India.
Approx. Price: Rs 45,000 / NumberGet Latest Price Product Details:
| Operation type | Manual |
| Lifting height | 2000 mm |
| No. of drums | Single drum |
| Usage/Application | Industrial, Commercial |
| Load capacity | 250 kg |
| Clamp type | U clamp |
| Loading Capacity | 200-400 kg, 800-1000 kg |
| Function | Lifting |
| Wheel type | Nylon |
| Material | Mild Steel |
| Finish | Powder coated |
| Material Of Wheel | Nylon |
| No Of Wheels | 2 |
| Finishing | Painted |
We are offering
Drum Lifter Trolley to our clients. We provide high-quality products to our clients.
Hydraulic Drum Lifter Cum Tilter
Approx. Price: Rs 45,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Operation type | Hydraulic manual |
| Load capacity | 300 kg |
| Lifting Capacity | 50 kg |
| Usage/Application | Drum Dumper |
| Tilt angle | 180 deg |
| Warranty | 12 months |
| No. of drums | Single drum |
| Clamp type | Belt clamp |
| Lifting Height | 500 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Astha Enterprises is one of the leading names, which is engaged in manufacturing and supplying a comprehensive range of quality-assured Handling Equipment. The offered range of products is manufactured using premium quality raw material and components in compliance with the industry laid quality standards. Offered range of products is widely acclaimed among the clients for their sturdy construction, ability of carrying heavy loads, low maintenance, longer functional life and corrosion resistant nature.
Approx. Price: Rs 45,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Load capacity | 300 kg |
| Lifter type | U clamp |
| Lifting Capacity | 500 |
| Usage/Application | Drum Shifting |
| Type | Manual |
| No. of drums | Single drum |
| Warranty | 12 months |
| Pump type | Hand pump |
| Model Name/Number | Hydraulic Roller Stacker |
| Drum type | Fiber drum, Steel drum |
| Wheel type | Nylon |
| Drum Material | Plastic |
| Country of Origin | Made in India |
Astha Enterprises is one of the leading names, which is engaged in manufacturing and supplying a comprehensive range of quality-assured Handling Equipment. The offered range of products is manufactured using premium quality raw material and components in compliance with the industry laid quality standards. Offered range of products is widely acclaimed among the clients for their sturdy construction, ability of carrying heavy loads, low maintenance, longer functional life and corrosion resistant nature.